Co potřebujete ke stavbě rodinného domu
 

Výhody dřevěných podlah

Jste milovníci přírodních materiálů? Chystáte se pokládat novou podlahu, ale stále váháte, jestli je dřevěná podlaha tou správnou volbou? Už naši předci věděli, že budou-li dřevěnou podlahu správně udržovat, vydrží jim opravdu velmi dlouho. I přes veškeré výhody, které v následujících řádcích ve stručnosti zmíníme, se s tímto typem podlahy pojí také jisté nevýhody.

Jak jsme již zmínili, nespornou výhodou dřeva je jeho velmi dlouhá životnost. Zejména při správné péči vydrží dřevěné podlahy i několik desítek let bez větších projevů stárnutí a opotřebení. Kvalitní dřevo je velmi odolný  materiál, na který například oproti přírodnímu korku nepůsobí nijak sluneční paprsky a nezpůsobují proměnu barev materiálu. Můžete si být jisti, že podlaha zachová po celou dobu svůj původní vzhled.

I přesto, že by se mohlo zdát, že vyžadují dřevěné podlahy výraznější a náročnou péči, opak je pravdou. Většinou je totiž stačí vyluxovat a setřít vlhkým mopem nebo speciálními přípravky na tento typ podlah. Jejich antialergické schopnosti uvítají astmatici nebo ti, kdo jsou alergičtí na prach. Dřevěná podlaha v sobě totiž nezadržuje prach. Poměrně dobrou vlastností dřeva je také schopnost absorbovat vodu. Dopomáhá totiž k přirozené regulaci vlhkosti v interiéru. Tato vlastnost ale může znamenat i jistou nevýhodu v případech, kdy se v domech či bytech objeví nadměrná vlhkost. Může pak totiž docházet ke vzniku nežádoucích plísní.

Ekologický rozměr pravděpodobně není nutné zdůrazňovat. Díky obnovitelnosti tohoto zdroje a jeho přírodnímu charakteru lze podlahu, která již posloužila svému účelu spálit a nezůstává tak po ní žádný zbytečný odpad.

Nevýhod u tohoto typu podlahy není mnoho, přesto je nutné je zmínit. Za kvalitní dřevěnou podlahu pravděpodobně zaplatíte vyšší částku, než za podlahu vyrobenou z laminátu. Tato investice se ale vyplatí, vezmeme-li v úvahu všechny výhody, které dřevěné podlahy nabízejí. I přes to, že jsme výše zmínili vysokou životnost podlah, musíme zde uvézt také riziko mechanického poškození. Při pořizování dřevěné podlahy je nutné zvážit, jak moc bude podlaha zatěžována. Dle toho je pak zapotřebí vybrat měkčí nebo tvrdší typ dřeva. Dřevo je živý materiál, neustále pracuje, sesychá a může reagovat na výkyvy teplot a vlhkosti. To lze ale snadno ošetřit vhodnou údržbou.

Před samotným pořízením dřevěných podlah je také nutné sehnat opravdu kvalitního výrobce. Jedním z nich je například společnost Meister, která na svých stránkách www.meister-podlahy.cz široký sortiment kvalitních podlahových krytin nejen přírodního charakteru, ale také laminát a další.

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
číst vše Nový příspěvek

30. 03. 2016